FeKK SLO: Slovenski kratki film v ekvilibriju

Matevž Jerman, Robert Kuret, Dora Trček

V prejšnjih festivalskih edicijah je narativa tekmovalnega programa FeKK SLO izpostavljala določene zvrsti, ki so določena leta prednjačila: od eksperimentalnega, igranega in animiranega filma. Letošnji izbor pa lahko morda gledamo s produkcijskega vidika.

Kar opazimo, je močna bera filmov z Akademije za gledališče, radio, film in televizijo; če je v prejšnjih sezonah FeKK-a z AGRFT-ja prišel le kak posamezen izdelek (lanski Filipa Jembriha je dobil nagrado udeležencev filmskokritiške delavnice Ostrenje pogleda), so tokrat prisotni kar štirje filmi študentov Akademije, eden je sicer nastal neodvisno. Pri tem so v selekciji prisotni tudi dovršeni študijski projekti z drugih evropskih akademij, kot je praški FAMU, züriška umetniška univerza ZhdK, rotterdamska Akademija Willema de Kooniga ali pa zagrebška Akademija dramskih umetnosti (ADU).

Kar nas pri tem še posebej veseli, je to, da pri tem forma neodvisnega filma ne usiha, ampak da – ravno nasprotno – letos predstavlja kar nekaj vrhuncev selekcije FeKK SLO, pri čemer je treba poudariti, da se razteza od eksperimentalnega, animiranega in dokumentarnega filma (na tem mestu pozdravljamo tudi vrnitev Luksuz produkcije v tekmovalni spored). Le »čistokrvni« igrani film letos ni domena neodvisne produkcije, a tu nastopijo filmi produkcijskih hiš, ki so tudi prejemniki sredstev Slovenskega filmskega centra. Tudi tu letošnja selekcija predstavlja dela uveljajočih se in že uveljavljenih slovenskih režiserk in režiserjev.

Če torej naredimo kratek prerez letošnje selekcije, lahko ugotovimo, da gre za eno bolj uravnoteženih letin, kar se tiče študentskega, neodvisnega in profesionalnega filma. Tako v kvantitativnem kot kvalitativnem smislu.

Vedno bolj uveljajoč se sopotnik tekmovalnega programa FeKK SLO je tudi Drugi val. Ta je lani prvič doživel svojo bolj k žanru usmerjeno edicijo in letos smo se odločili nadaljevati s to prakso. Tako zopet predstavljamo dva programa, flamboyant fekkstravaganco in žanrsko-fantastične prispevke, skratka dela, ki so ostali na robu uradne selekcije ali pa so izkazovala tolikšno strast do filma, da smo se jih odločili zavrteti v Slovenski kinoteki.

Če se še na kratko poigramo s številkami: letos je bilo prijavljenih skoraj 140 kratkih filmov, v tekmovalni program smo jih sprejeli 21, v Drugem valu pa jih bomo prikazali 22. Zdi se, da sta lansko in letošnje leto pomenili še posebej ploden ustvarjalen izbruh, zato vas z velikim veseljem vabimo na letošnje projekcije na muzejski ploščadi in v Slovenski kinoteki.